Věda Plus
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Čeští experti našli cestu, jak recyklovat neodymové magnety, které jsou nutností ve všech elektromotorech

Podaří se tím snížit závislost na Číně? - V čem spočívá nová metoda diagnostiky lymfomu mozku bez náročné biopsie? - A jak se v těchto dnech vyhnout dehydrataci, ale zároveň to nepřehnat? Moderuje Pavlína Nečásková.

26:21

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Před dvěma dny 26:27

Co se děje v dětské hlavě?

Jedné z klíčových otázek vývoje lidského poznání se snaží porozumět vědci z ČVUT. Jak jimk tomu pomáhá humanoidní robot, který v dětské postýlce napodobuje chování půlročního miminka? - Opice makak červenolící je jediný známý tvor, kterému se děje přesně to, co nám, když jsme chvíli ve vodě. Řeč je o krabatění kůže na prstech a na palcích nohou. Probádáme tzv. "varhánky". - Co skrývaly základy u žďárské Tvrze? Třeba cvrnkací kuličky. Prozradíme víc o záchranném archeologickém průzkumu. Moderuje Martin Matějka.

Před pěti dny 25:19

Česko hledá světlušky - právě teď je čas spatřit tyto svatojánské brouky a zapojit se do jejich mapování

Představíme další laureátku Ceny Josefa Vavrouška - Jitku Nováčkovou, modelku a influencerku, za inspirativní komunikaci témat udržitelnosti a cirkulární ekonomiky.

Před šesti dny 26:07

Proč jsou mývalové označovaní za invazivní druh a jak škodí přírodě v Česku?

Mezinárodní tým expertů chce vytvořit standardy technologií pečujících o seniory. Telefony s SOS tlačítky, senzory pádů a další zařízení spolu totiž často nespolupracují. Jak to změnit? Představíme vám další finalistku ceny Josefa Vavrouška - je jí Anna Uhnák Kárník, která se dlouhodobě podílí na kultivaci debaty o klimatické změně a bojuje o enviromentální spravedlnost. Moderuje Pavlína Nečásková.

Před týdnem 25:22

I nejasné otisky prstů mohou kriminalistům pomoci při šetření závažných trestných činů

Stačí z nich odebrat DNA. - O další patogeny, které by mohla obsahovat klíšťata, se dlouhodobě zajímají parazitologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Do jejich laboratoří se vydáme. Moderuje Ondřej Látal.

Před týdnem 26:44

Cena Josefa Vavrouška za rok 2024 v kategorii Výjimečný počin pro Ivanu Bufkovou, bioložku, ekoložku, specialistku na mokřady

Před týdnem 26:19

Co všechno dokáže zachránit mikrochirurg, pokud se vám stane úraz při práci s motorovou pilou?

Cenu Josefa Vavrouška za Ekozásek roku převzala influencerka Rozárie Haškovcová. Kdy pro ni začala být ekologická témata důležitá? - V Evropě mizí zbytky pralesů a mezinárodní tým vědců se tomu pokusí zabránit. Jak? Moderuje Šárka Fenyková.

Před týdnem 25:32

Cena Josefa Vavrouška za rok 2024 v kategorii Dlouhodobý přínos byla udělena Michalu Bartošovi z ekologického centra Sluňákov

Před týdnem 26:23

Jaké peníze má Česko k dispozici, aby mohlo řešit dopravní chudobu?

Jaký má sociální postavení vliv na čas strávený v důchodu? - Jaké mají lékaři alternativy ke kolonoskopii? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 25:39

V Touškově si lidé půjčují sdílená elektroauta od radnice

Uleví nová služba nejen životnímu prostředí, ale i peněženkám místních? A pomůže tato doprava zvládnout emisní povolenky? - Evropa zpřísňuje pravidla, ale ne všude. V Británii odhalili glyfosáty v menstruačních pomůckách ve vysokých koncentracích. Co mohou tyto látky způsobit? - Zlínští vědci umí z plastového odpadu vyrábět elektřinu. Může se odpad ze žlutého kontejneru stát zdrojem energie? A je tohle budoucnost recyklace?