Středočeské příběhy
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Alena Kirpalová pekla dorty pro čtyři české prezidenty. Její zákusky okouzlily i korejské filmaře

„Šlehačku už nejím, ale před koláči musím utíkat,“ říká cukrářka Alena Kirpalová. Ani po 35 letech ve světě gastronomie se výzvám nevyhýbá a stále sleduje nové trendy. V Lánském cukrářství vsadila na klasické punčové řezy, větrníky a věnečky. Na výrobu dortů používá ale i nevšední suroviny, jako je špenát, mrkev nebo bylinky.

03:14

Středočeské příběhy

Vydává: Český rozhlas

Zajímavé osobnosti, netradiční povolání, rekordy a úspěchy ze středních Čech a Prahy.

Web

Včera 03:13

Sledování počasí, krásné výhledy i pozvánky na grilování. Takové je létání horkovzdušným balónem

K létání měl vždycky blízko, v patnácti začal na větroních, a když měl později možnost letět balónem, chytlo ho to a už nepustilo. Miroslav Nigrín z Balloon Clubu Bílá Hlína na Mladoboleslavsku balónem létá už čtvrt století. Ovšem den, kdy svůj koníček může provozovat, nejde naplánovat dlouho dopředu. Záleží na počasí.

Před čtyřmi dny 03:02

Chovatelka grifonků Jamila Pidrmanová dbá především na výcvik svých mazlíčků

Vždy se jí líbili buldoci. Nakonec po výcviku služebních psů přešla na společenská plemena. Oblíbila si především grifonky a s nimi už 33 let jako členka Klubu grifonků a brabantíků získává četné medaile na výstavách a závodech doma i v zahraničí. Svou pětičlennou smečku čtyřnohých svěřenců má ale paní Jarmila Pidrmanová především skvěle vycvičenou.

Před šesti dny 02:01

Archiváři objevili ztracený Rukopis dějin Mělníka z 18. století. Našli ho v archivu Lobkowiczů

Původně ztracený Rukopis dějin Mělníka od barokního historika Jana Floriána Hammerschmidta objevili vědci v archivu Lobkowiczů v mělnickém zámku. Připravují jeho knižní vydání.

Před týdnem 03:13

Sportovní kočárky kdysi připomínaly trakaře. Modernější verze šlo přestavit na sáňky i lehátko

Současní vynálezci vymysleli chytrý kočárek, který se umí sám složit a rozložit. Pohybem kol vyrábí elektřinu, a tak vám při pobytu v přírodě může nabít telefon. Naše prababičky přitom před 100 lety na výletech tlačily sportovní kočárky, které připomínaly trakaře.

Před týdnem 03:02

Z nemocnice do světa knih a leporel. Ilustrace Venduly Hegerové baví děti i rodiče

Vendula Hegerová pochází z Vysokého Mýta. Od malička si ráda kreslila, obkreslovala obrázky Heleny Zmatlíkové a Karla Svolinského, a její první „zakázkou“ bylo pomalovat záchod. Talent zdědila po babičce, která jí úkol zadala, ale především také ráda kreslila a Vendulu vedla k lásce k umění. Po studiích na střední a vyšší grafické škole se Vendula Hegerová začala věnovat ilustraci pro děti.

Před týdnem 02:56

Sběratel Milan Štědra vybavil síň Jiřího Voskovce v Sázavě. Třeba carskou uniformou jeho otce

Město Sázava má novou pamětní síň. Věnovaná je slavnému rodákovi Jiřímu Voskovcovi, od jeho narození uplynulo 120 let. Většina exponátů je ze sbírky Milana Štědry.

Před týdnem 03:09

Ivo Skutchan poznal sílu přátelství při cestování na koloběžkách

Ivo Skutchan z Kladna byl počátkem sedmdesátých let známý jako rekordman na koloběžce. V poslední době ale na sebe upoutal pozornost především jako dobrovolník, který v rámci Iniciativy Hlavák pomáhal uprchlíkům z Ukrajiny a za svou činnost získal cenu Křesadlo 2023. Pomoc druhým je pro něj samozřejmost.

Před týdnem 03:21

Josef Jelínek naložil s dědictvím po předcích originálně. V Hlavenci vybudoval skanzen

Obec Hlavenec leží jen pár kilometrů od Brandýsa nad Labem. Vesnice s pěti sty obyvateli vás okouzlí poklidnou atmosférou, pestrými květinovými záhony i soukromým skanzenem na návsi. Malé muzeum v rodinném statku vybudoval jen tak pro radost hlavenecký rodák a velký patriot Josef František Jelínek. Skanzenem provede každého, kdo o to projeví zájem. Stačí jen zazvonit.

Před 2 týdny 03:11

Nepřítelem výrobce kytar je prach a stres, říká Roman Zajíček. Jeho nástroje hrají po celém světě

Roman Zajíček z Kolína postavil první kytaru v roce 1979. Z koníčku se stala láska na celý život. Profesí stavař se tehdy vydal na dráhu výrobce ručně vyráběných hudebních nástrojů. Díky jeho citu pro dřevo a krásu tónů vznikla firma Rozawood. Navzdory uspěchané době vyrábí kytary, které mají nádherný zvuk a originální design. Nad některými kousky stráví i 300 hodin.