- Podcasty
- Český rozhlas - Osobnosti

Poslechněte si podcast: Na pohovce Jožky Kubáníka: Petr Kostka s Carmen Mayerovou živě ve Slováckém divadle
Veselé povídání Jožky Kubáníka s Carmen Mayerovou a Petrem Kostkou z jeviště Slováckého divadla v Uherském Hradišti.
Český rozhlas - Osobnosti
Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.
Blízká setkání: Lenny zpívá mužské covery: Chci se vyhnout srovnávání a to u mužských partů nejde
„Když zpívám, ztratím se v tom daném momentu. Ale když hraju něco nového, držím se zuby nehty, abych nespletla text,“ přiznává zpěvačka. Skládá raději v angličtině? Jak vzpomíná na své prarodiče? Je rozdíl hrát na koncertě či festivalu, venku či uvnitř? Co je projekt Unique Quartet Tour? Zažila při vystoupení kuriózní momenty? Pořad najdete jako podcast k off-line poslechu pouze v aplikaci mujRozhlas.
Na pohovce Jožky Kubáníka: Na muzikálu v divadle je lepší sedět až od čtvrté řady, prozrazuje zvukař
Za magií muzikálů a dalších hudebních představení nestojí pouze herci nebo režiséři, ale hlavně zvukaři. A právě s jedním z nich, Michalem Kedroněm ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti, si povídal Jožka Kubáník na své rozhlasové Pohovce.
Host Lucie Výborné: Když se hraním bavíte, jste jako dítě. Zapomenete, že jste před lidmi, pochvaluje si Jan Vlasák
„Když myslíš jako ta figura, tak tě to promění. Mám pocit, že to zřejmě proměňuje i fyziognomii a všechno možné, co s tím souvisí. Ale důležité je myšlení persony, kterou má člověk hrát,“ myslí si Jan Vlasák. Kdo ho naučil hereckému sebevědomí? Jaké knihy nejraději načítá? A proč nikdy netoužil po kariéře v Hollywoodu? Poslechněte si rozhovor.
Vizitka: Propagátor architektury Merta: Novou architekturu potřebujeme, zároveň musíme zachovávat paměť
Jeho dlouholetým snem je vznik Muzea architektury jako jednotící instituce. Sídlo by měla mít v budově bývalého Nákladového nádraží Žižkov. „Nemůžeme ztratit dopravní stopu, ikonu, kterou je Vyšehradský most,“ říká taky ve Vizitce. V čem je důležitý etický kodex architektů? Proč je jednodušší postavit činžák na zelené louce než revitalizovat starší domy a jak se tento fenomén mění? Ptá se Ondřej Cihlář.
Vizitka: Spisovatelka Mornštajnová: Mé postavy hledají cestu životem a snaží se žít, jak nejlépe dovedou
Vydala sedmou knihu pro dospělé Čas vos. „Je to román spokojenosti a vyrovnanosti v životě,“ popisuje ve Vizitce. „Když píšu knihu, vidím ji jako film.“ Po dopsání románu se obvykle věnuje psaní pro děti, o kterém říká, že je pro ni psychoterapií. Nakolik se její knihy proměňují v redakci nakladatelství? Jak se sama potýká s textem? A proč nekalkuluje? Ptá se Karolína Koubová.
Blízká setkání: Daniel Bambas po premiéře Smiley: Neznal jsem hru ani seriál, který je o milostném vztahu dvou mužů
Má za sebou premiéru hry Smiley. „Je velmi dobře napsaná a je to univerzální příběh o lásce. To, že se týká dvou mužů, je úplně jedno,“ ujišťuje herec. Věnuje se pořád muzikálům? Už ví, jak se hledá radost? Co ho pojí s Janáčkovou operou Brno? Umí dobře dánsky?
Host Lucie Výborné: Raftařka: Nejvíc čeří vodu ztráta zábran z alkoholu. Jen hlupák si myslí, že zvládne jez bez vesty
„Ano, když vím, že na Vltavě mám před sebou 4 km rovné vody, tak vestu na sobě nemám. Ale když něco sjíždíme, jez nebo šlajsnu, tak si vestu prostě obleču. Myslím, že to je rozumné, není to žádná ostuda,“ nabádá mistryně světa v raftingu, učitelka a průvodkyně Anna Kašparová. Jaké zvláštnosti se k raftu pojí a kdy je bezpečné se nalodit? Kam vyrazit za přírodními koryty řek do zahraničí? A proč není radno sjíždět vodu o samotě?
Host Lucie Výborné: Šéfka Ligy proti rakovině: Onkologie se bojíme zbytečně. Z rakoviny může být jen chronická nemoc
Připomenout prevenci, která je pro boj proti rakovině zásadní, vyrazí dobrovolníci Ligy proti rakovině se žlutými kvítky zítra znovu do ulic. Časný záchyt nádoru výrazně zvyšuje šance na vyléčení. „Spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou. Z onkologického onemocnění, byť pokročilého, se stává chronické onemocnění,“ popisuje Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině. Nakolik zvládají Češi podchytit včas onemocnění tlustého střeva a konečníku?
Blízká setkání: Ortoped Hudák: Trampolíny jsou traumatem pro traumatology. Čím víc dětí skáče, tím víc je úrazů
„Traumatologové řeší úrazy celý rok. Ale teď na jaře je úrazů nejvíc. Každá služba je výživná,“ uvádí lékař Radovan Hudák v Blízkých setkáních. Hodně za to prý můžou trampolíny. Jak jsou na tom další moderní sporty jako třeba elektrokoloběžky? A co parkur? Jak zajistit dětem zdravý pohyb? Existuje extrémně rizikový sport? Jsou prevencí zranění šachy? Jak posílit kosti? Sportuje on sám?