- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: DNA mozkového lymfomu se dá zjistit z mozkomíšního moku. Novou metodu testují v Brně
Brněnští vědci vyvinuli nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu. Nepotřebují provádět rizikové odběry vzorků samotného nádoru, stačí jim trocha mozkomíšního moku. V tom totiž plave uvolněná DNA, mimo jiné právě lymfomu. Experti umí genetickou informaci přečíst a zjistit, jestli je pacient opravdu nemocný.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Věda Plus: Čeští experti našli cestu, jak recyklovat neodymové magnety, které jsou nutností ve všech elektromotorech
Podaří se tím snížit závislost na Číně? - V čem spočívá nová metoda diagnostiky lymfomu mozku bez náročné biopsie? - A jak se v těchto dnech vyhnout dehydrataci, ale zároveň to nepřehnat? Moderuje Pavlína Nečásková.
Věda Plus: Co se děje v dětské hlavě?
Jedné z klíčových otázek vývoje lidského poznání se snaží porozumět vědci z ČVUT. Jak jimk tomu pomáhá humanoidní robot, který v dětské postýlce napodobuje chování půlročního miminka? - Opice makak červenolící je jediný známý tvor, kterému se děje přesně to, co nám, když jsme chvíli ve vodě. Řeč je o krabatění kůže na prstech a na palcích nohou. Probádáme tzv. "varhánky". - Co skrývaly základy u žďárské Tvrze? Třeba cvrnkací kuličky. Prozradíme víc o záchranném archeologickém průzkumu. Moderuje Martin Matějka.
Antivirus: Antivirus: Pomáhá vám při seznamování AI? Aplikace sbírají citlivé údaje, nesdělujte jim všechno
Snažíte se zaujmout na online seznamce? Plno lidí už si nechává radit od umělé inteligence, aby jim vymyslela atraktivní konverzační hlášky. Některé seznamovací aplikace už to začínají dokonce samy nabízet. Je ale dobrý nápad si nechat radit v této oblasti?
Planetárium: „Chata“ na ostrově: jak se žije našim vědcům v Antarktidě - a jak by se nám asi žilo na Marsu?
Jak se bádá v Antarktidě aneb Život na české polární stanici Johanna Gregora Mendela (4:46) – Procházka červencovou oblohou (24:58) – Budou z nás jednou Marťané? (29:36)
Jihočeské nebe: Na začátku července bude planeta Země nejdále od Slunce, vzdálenost přesáhne 152 milionů kilometrů
Měsíc červenec přináší prázdniny, dovolené, dlouhé dny a krátké světlé noci, kdy slunce nezapadá hluboko pod obzor. Na obloze je přesto možné pozorovat řadu astronomických úkazů.
Leonardo Plus: Experti: Odklon od fosilních paliv? Jako průmyslová revoluce
Vyšší bezpečnost a obranyschopnost státu nemusí být v rozporu s klimatickými cíli. „Když se zbavíme závislosti na fosilních palivech, zbavíme se závislosti na dovozu ze zemí, které mohou tato paliva zneužít jako politickou páku,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus expert na energetickou bezpečnost z Masarykovy univerzity Martin Jirušek. „Nebude to nejlevnější, ale nejspíš to stojí za to,“ doplňuje ředitel organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.
Laboratoř: Bioplasty zatím nedokážou konkurovat výrobkům z ropy
Výzkumníci z Německa, Brazílie a Spojených států řeší, kde by mohly bioplasty najít lepší využití než dosud. Tyto materiály se už hojně využívají v zemědělství, například do mulčovacích fólií. Perspektivní by ale mohlo být i jejich využití v obalovém průmyslu. Zatím však bioplasty nemají ideální mechanické vlastnosti, jsou mnohdy příliš křehké. A když se chemicky vylepší, nedokážou zase konkurovat cenově.
Magazín Experiment: Jak a proč je potřeba kontrolovat solární panely? A jak odhalit mozkový lymfom?
00:00 témata magazínu;00:30 kontrola solárních panelů pomocí dronů;04:00 technologie vodního paprsku;07:25 využití DNA v kriminalistice;09:20 nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu;12:55 humanoidi a robotičtí psi na Matematicko-fyzikální fakultě UK;16:35 rozhovor s Romanem Bartákem, vedoucím katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK.
Meteor: Meteor o prodlužování života spánkem, ozónové díře a psím čichu
Poslechněte si:01:06 Největší živočich na Zemi07:06 Prodlužuje lemurům spánek život?17:15 Příčina ozónové díry24:23 Co dokáže psí čich?BONUS: Sherlock Holmes a případ s včelou – najdete uvnitř článku na webu anebo samostatně na portálu a v aplikaci mujRozhlasHovoří biolog Jaroslav Petr nebo zooložka Petra Vyplelová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z cyklu Rekordy ze světa zvířat Petra Sobotky čte Martina Hudečková.