- Podcasty
- Český rozhlas - Umění a kultura

Poslechněte si podcast: Ex libris: Proplétání světů. Karlovarský festival v době studené války
Karlovarský festival funguje už od pádu komunismus jako stálice kulturního života v Česku. Neměl to po revoluci vždycky lehké a jednu dobu mu reálně hrozil zánik. Ale co zůstává dnes mimo odbornou veřejnost zcela ve stínu, je mnohaletá existence největšího českého filmového festivalu v poválečných 45 letech. A právě této etapě se věnuje publikace Proplétání světů. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v období studené války. Stojí za ním tým kolem Jindřišky Bláhové.
Český rozhlas - Umění a kultura
Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.
Akcent: Zdeněk Burian 120: kreslil indiány a slony, mimo Evropu se ale nikdy nepodíval
Saša Michailidis se ptá odborníka na Zdeňka Buriana Rostislava Walicy a Ondřeje Müllera ze společnosti Albatros Media. Lovci mamutů, Vinnetou, Dva roky prázdnin, Knihy džunglí... Tyto knihy máme spojené se jménem ilustrátora Zdeňka Buriana. Letos v únoru jsme si připomněli 120 let od jeho narození, 1. července 1981 Zdeněk Burian zemřel. Co je tak výjimečného na tvorbě tohoto malíře a ilustrátora pravěku? Repríza z 11. 2. 2025.
Bourání: První panelák byl postaven před 70 lety. Byl to recept na krizi bydlení, nebo „bedna“?
Architekt Zdeněk Hölzel paneláky navrhoval. „Nás to štvalo. To, že jsme dostali nevzhlednou bednu, se kterou se nedalo nic dělat,“ říká.
Akcent: Smetanova Litomyšl v plném proudu. Kšiltovky nechte doma, chce to respekt, říkají odbornice
Saša Michailidis se ptá odbornice na společenské chování Ivy Pluháčkové a osobní stylistky Petry Kasalové. Až do 6. července se koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Jak bychom se měli chovat na koncertech klasické hudby? Co si vzít na sebe? Jak se proměňují pravidla společenského chování právě na takových akcích? Repríza z 12. 5. 2025.
Knížky Plus: 26. ročník Měsíce autorského čtení přinese zásadní dramaturgickou změnu ?
místo čestného hosta v podobě konkrétní země je jím letos téma EXIL? jak
konkrétně se to odrazí v letošní programu? V recenzní části se mimo jiné
podíváme na Byt, experimentální román Jany Šrámkové a Jana Němce, psaný ve
dvou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
Kultura Plus: V Nové budově Národního muzea začala vůbec první výstava archeologických nálezů spisovatele Eduarda Štorcha - vezme vás na ni týdeník Kultura Plus
Mezi exponáty je třeba šest tisíc let stará váza z Libně nebo i korále pravěkých lidí. Štorchovu unikátní sbírku odkoupilo Muzeum před sto lety. Další události ze světa kultury připravila Michaela Vetešková.
Úžasné životy: Vlasta Fabiánová podle Marie Drahokoupilové
Vlasta Fabianová byla femme fatale českého divadla. Na jevišti Zlaté kapličky i na filmovém plátně zářila od 40. let minulého století. Pamětníci si ji vybaví například v Prstýnku, Srpnové neděli nebo legendární Kočičí hře. Vlasta Fabianová působila také na DAMU a právě tam ji jako pedagožku poznala herečka Marie Drahokoupilová. V čem bylo tajemství její herecké přitažlivosti? A jak se ze studentky a profesorky staly přítelkyně?
Akcent: Výběr týdne: národní kulturní institut, autocenzura v nás, za dostupnější veřejné toalety
Saša Michailidis se ptá hostů na nově vzniklý Národní institut pro kulturu, který spojil Institut umění - Divadelní ústav (IDU) a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS). NIK povede od 1. července Kateřina Churtajeva. U příležitosti vltavského projektu Zakázané léto jsme mluvili o autocenzuře. A dočkáme se v Praze dostupnějších a čistějších veřejných toalet?
Čelisti: Kola se točí dál. Brad Pitt řádí v kokpitu a v F1 nekompromisně řadí nejvyšší rychlostní stupeň
Neřidič Aleš a polořidiči Šárka s Tomákem přišli do studia, aby obdivně vzhlíželi k někomu, kdo je na rozdíl od nich za volantem jako doma. Brad Pitt je v F1 zavezl do dob, kdy v Hollywoodu ještě vládly hvězdné tváře a panovala tam bezstarostná atmosféra. Jak málo někdy stačí, aby se i oko zavilých nepřátel motosportu zalilo slzou.
Akcent: Orwell věřil, že pravda existuje. V postmoderní době jde o osvícenou ideu, říká amerikanistka
Saša Michailidis se ptá amerikanistky Hany Ulmanové z FF UK a historičky Johany Klusek z FSV UK. Stěžejním titulem projektu Zakázané léto je uvedení přepisu románu George Orwella s názvem 1984. Autor v díle rozvinul vizi totalitní společnosti. Od neděle 29. 6. uvádíme Orwellův román v rubrice Radioseriál. Nakolik platné jsou Orwellovy vize dnes? Mluvili jsme o tom u příležitosti 120. výročí narození tohoto novináře, esejisty a spisovatele. Repríza z 15. 6. 2023.