- Podcasty
- Český rozhlas - Rozhovory

Poslechněte si podcast: Osobnost Plus: Spisovatel Shorf: Myšlenka Hamásu se může přelít dál
Izraelská armáda je motivovaná a v zemi má velmi specifické postavení. „Od střední školy už nějakým způsobem tipuje, kdo je na co dobrý. Jestli by se měl v armádě učit programovat, anebo jestli by náhodou neměl být pilot,“ popisuje pro Český rozhlas Plus spisovatel a bývalý izraelský voják David Shorf, který sloužil v Gaze i na Západním břehu Jordánu.
Český rozhlas - Rozhovory
Hosté ze všech možných oborů. Rozhovory do hloubky i s lehkostí.
Dopolední host: Do světa klasické hudby ho vtáhla Novosvětská. Každý orchestr ji ale hraje jinak, říká muzikolog
Klasická hudba jako cesta do vlastního nitra. I tak lze podle muzikologa Petra Kadlece vnímat prožitky z mnoha symfonií, které můžou sloužit k sebevzdělávání. Hudební publicista a příležitostný popularizátor zejména vážné hudby několik let spolupracoval s Českým rozhlasem a nyní vede oddělení vzdělávacích programů České filharmonie.
Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Schodek rozpočtu. Zastavení americké humanitární pomoci. Horko a chov zvířat
Jak se státu během uplynulého pololetí dařilo snižovat schodek státního rozpočtu? Jak se v praxi projevuje zastavení většiny americké humanitární pomoci v zahraničí? A jak horké počasí ovlivňuje chov zvířat a jaké nároky to klade na chovatele?
Podhoubí: Máme svobodu jezdit autem. Ale co takhle svoboda dýchat? Z Petřína se na Prahu snáší Spory
Petřín je překvapivým ostrovem biodiverzity přímo v srdci Prahy. Ve starém sadu žijí špačci, v pozůstatku pralesního porostu zase plch velký nebo náš největší brouk roháč obecný. S Rozárií a Prokopem jsme rozbalili deku, mikrofony, nahrávací zařízení a v zástinu velikého jasanu rozebrali environmentální aspekty života ve městě.
Dvacet minut Radiožurnálu: Bez silného ministra zůstanou dobré nápady na papíře,“ říká Stroukal k práci NERV
Pomoc chudým regionům Česka a také budoucnost financování zdravotnictví byly tématy dnešního posledního jednání Národní ekonomické rady vlády v tomto volebním období. Má smysl debatovat o koncepčních materiálech tři měsíce před sněmovními volbami? Do jaké míry se radě dařilo a daří ovlivňovat rozhodování kabinetu? A jaké ekonomické úkoly a výzvy bude mít před sebou příští vláda bez ohledu na to, kdo ji bude sestavovat? Tomáš Pancíř se zeptal ekonoma Dominika Stroukala.
Vybrali jsme pro vás: Jiřetín pod Bukovou, to není jen muzeum výroby hraček. Jak se žije v rodišti Daniela Swarovskeho
Starostou obce v srdci Jizerských hor, mezi Tanvaldský Špičákem a Bukovou horou, je Josef Kucin (bez politické příslušnosti). Zeptali jsme se, co je v Jiřetíně pod Bukovou nového.
Akcent: Zdeněk Burian 120: kreslil indiány a slony, mimo Evropu se ale nikdy nepodíval
Saša Michailidis se ptá odborníka na Zdeňka Buriana Rostislava Walicy a Ondřeje Müllera ze společnosti Albatros Media. Lovci mamutů, Vinnetou, Dva roky prázdnin, Knihy džunglí... Tyto knihy máme spojené se jménem ilustrátora Zdeňka Buriana. Letos v únoru jsme si připomněli 120 let od jeho narození, 1. července 1981 Zdeněk Burian zemřel. Co je tak výjimečného na tvorbě tohoto malíře a ilustrátora pravěku? Repríza z 11. 2. 2025.
Interview Plus: Novinář Schuster: Německé armádě chybí vybavení i lidé
Německo chce, aby Evropská unie přijala další balík sankcí proti Rusku. Ministr zahraničí Johann Wadephul v Kyjevě ujistil Ukrajince o pokračující podpoře, ať už jde o dodávky zbraní nebo ekonomickou a humanitární pomoc. „Německo se snaží být konzistentní, protože se od první chvíle postavilo na stranu Ukrajiny a tehdejší kancléř Olaf Scholz ve slavném projevu prohlásil, že poklidné období skončilo a země bude muset výrazně sáhnout do rezerv,“ říká novinář Robert Schuster.
Kavárna: Vodu z pramene Vltavy dopraví štafeta osobností na Pražský hrad. Happening potrvá 66 dní
Vltava je řeka plná inspirace. Točí se kolem ní řada příběhů, osobností, řemesel a zajímavých staveb, na které má upozornit letošní projekt Národního památkového ústavu s názvem VLTAVA slavná & splavná. Cílem je představit řeku nejen jako vodáckou atrakci, ale především jako kulturní fenomén.
Host ve studiu: Princezna stokrát jinak. Na zámku v Opočně na Rychnovsku točili filmaři novou českou pohádku
Pozveme vás do Opočna na zámek, možná i na zmrzlinu, která vám tam i letos léto zpříjemní. Ale hlavně vám představíme všechny novinky, se kterými opočenský zámek do letošní turistické sezóny vstoupil. Některé vás čekají přímo na prohlídce, další potom třeba v zámeckém parku. Vše vám poví kastelán zámku Tomáš Kořínek.