- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Země hradů je expozice modelů našich hradů a zámků. Najdete ji na Hukvaldech
Země hradů je expozice nejrůznějších modelů našich hradů a zámků. Najdete ji v prostorách budovy, která na Hukvaldech slouží jako Informační centrum. Shromáždit desítky pozoruhodných modelů hradů a zámků od různých autorů na jednom místě byl od počátku sen Miroslava Bittera.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Jak často útočí kosatky na lidi? A proč je zvláštní, že mají „babičky“?
Kosatka je všestranný predátor. Při lovu je velmi vynalézavá a lovecké zkušenosti předává i svým mladým. Je to také inteligentní a sociální tvor. Poznejte ji blíž. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Jihočeská vlastivěda: Ostrůvek lásky je na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. Vznikl jako netradiční dar k narozeninám
Kypru se přezdívá ostrov lásky, neboť na něm byla podle legendy vyvržena z moře bohyně lásky a krásy Afrodita. Také v jižních Čechách bychom našli drobný ostrov s tímto přízviskem. Jeho pojmenování však nesouvisí s bohyní, ani s legendou, ale se skutečnými lidmi.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Oživili vědci vyhynulého pravlka obrovského?
Kdy pravlk obrovský vyhynul? Jaká zvířata plánují výzkumníci také oživit? A co na to říká širší vědecká obec?
Jihočeská vlastivěda: Klíčumburk se říkalo starému zámku ve Lnářích. Nad vstupem do sídla byl totiž vytesán klíč
Ve Lnářích na Strakonicku stojí vedle sebe mezi rybníky dva zámky. Těsně kolem nich vede hlavní silnice na Plzeň. Drobnější, takzvaný starý zámek v sobě ukrývá původní středověkou tvrz, která zdejšímu panstvu sloužila od 14. století.
Jihočeská vlastivěda: Na nejstarší mapě je 49 jihočeských míst – osm hradů, tři řeky, ale i některé menší obce
Není tajemstvím, že první mapu Českého království vydal v roce 1518 Mikuláš Klaudyán. Je otočená jihem nahoru a není nijak zvlášť podrobná. Jihočeských míst napočítáme na Klaudyánově mapě 49, většinou města a městečka. Ta větší jsou rozlišena symboly podle převládajícího náboženství obyvatel. Třináct míst má značku katolickou, šest je označeno kalichem.
Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt
V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“
Podhoubí: Mezi odolností a vzdorem: Alice Koubová a Bob Kuřík v Podhoubí na Academia Film Olomouc
Resilience a resistence – dva zdánlivě blízké termíny, které dokáží říct něco podstatného o našem světě. Zatímco odolnosti hrozí vyprázdnění neobezřetným nadužíváním, resistence si střeží svoji hráz odporu. V živém Podhoubí na AFO 60 se setkal politický a environmentální antropolog z FHS UK v Praze Bob Kuřík a Alice Koubová, vedoucí výzkumná pracovnice na Filosofickém ústavu AV ČR, která v institutu SYRI vede projekt Systémy resilience.
Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce
Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.