Český rozhlas - Příroda
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Křížem krajem: Ferdiš Duša, rodák z Frýdlantu nad Ostravicí, byl renesanční člověk a všestranný umělec

Prochodil Evropu, maloval keramiku, miloval Slovensko a nejvíce je ceněný pro své grafiky a ilustrace. Ferdiš Duša, umělec spjatý s Frýdlantem nad Ostravicí, kde se narodil i zemřel. Připomíná ho malá expozice v tamním kulturním centru.

08:19

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Sezóna 3Epizoda 4Včera 46:52

Podhoubí: Máme svobodu jezdit autem. Ale co takhle svoboda dýchat? Z Petřína se na Prahu snáší Spory

Petřín je překvapivým ostrovem biodiverzity přímo v srdci Prahy. Ve starém sadu žijí špačci, v pozůstatku pralesního porostu zase plch velký nebo náš největší brouk roháč obecný. S Rozárií a Prokopem jsme rozbalili deku, mikrofony, nahrávací zařízení a v zástinu velikého jasanu rozebrali environmentální aspekty života ve městě.

Včera 10:39

Křížem krajem: Hornickou minulost připomínají Orlovské jámy

Pozveme vás na exkurzi do míst u starého centra Orlové. Jsou tam pozůstatky někdejší těžby uhlí, takzvané Orlovské jámy. Miroslav Chlubna, předseda spolku, nás zavede přímo k jedné z jam, která byla vyhloubena před zhruba 170 lety.

Včera 01:34

Jihočeská vlastivěda: Jihočeši dali světu silon. Umělá vlákna vyráběl podnik v Plané nad Lužnicí, název vymyslel novinář

Věhlas některých československých výrobků neuhasínal ani dlouho po konci druhé světové války. I za socialismu existovaly podniky, které měly dobré renomé jak doma, tak daleko za hranicemi. Mezi takové patřil jihočeský Silon.

Před dvěma dny 41:45

Planetárium: „Chata“ na ostrově: jak se žije našim vědcům v Antarktidě - a jak by se nám asi žilo na Marsu?

Jak se bádá v Antarktidě aneb Život na české polární stanici Johanna Gregora Mendela (4:46) – Procházka červencovou oblohou (24:58) – Budou z nás jednou Marťané? (29:36)

Před dvěma dny 01:31

Jihočeská vlastivěda: Už jen mohutný příkop a nevelké zříceniny kamenných zdí připomínají hrádek Křikavu

Hrádek Křikavu založili v polovině 14. století páni z Dornštejna, kteří působili v úředních funcích na dvoře Karla IV. Redaktor Zdeněk Zajíček s archivářem Jiřím Cukrem vám připomenou podrobnější historii slávy i úpadku Křikavy v Jihočeské vlastivědě.

Před třemi dny 49:43

Leonardo Plus: Experti: Odklon od fosilních paliv? Jako průmyslová revoluce

Vyšší bezpečnost a obranyschopnost státu nemusí být v rozporu s klimatickými cíli. „Když se zbavíme závislosti na fosilních palivech, zbavíme se závislosti na dovozu ze zemí, které mohou tato paliva zneužít jako politickou páku,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus expert na energetickou bezpečnost z Masarykovy univerzity Martin Jirušek. „Nebude to nejlevnější, ale nejspíš to stojí za to,“ doplňuje ředitel organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.

Před třemi dny 03:13

Pojďte s námi do zoo: Léto v jihlavské zoo: Některá zvířata se sluní, jiná vyhledávají chladná a zastíněná místa

Vedra některá zvířata milují, jiná trpí. V Jihlavské zoo je rozhodující původ druhu – tropickým vyhovuje, zvířata z hor snášejí hůř vlhké počasí.

Před třemi dny 42:56

Vltavín: Malíř, který nechtěl emigrovat. Je to 108 let, co se narodil Miloslav Troup

Na začátku dnešního Vltavínu byl zcela náhodný nález nahrávky v rozhlasovém archivu.

Před čtyřmi dny 25:49

Laboratoř: Bioplasty zatím nedokážou konkurovat výrobkům z ropy

Výzkumníci z Německa, Brazílie a Spojených států řeší, kde by mohly bioplasty najít lepší využití než dosud. Tyto materiály se už hojně využívají v zemědělství, například do mulčovacích fólií. Perspektivní by ale mohlo být i jejich využití v obalovém průmyslu. Zatím však bioplasty nemají ideální mechanické vlastnosti, jsou mnohdy příliš křehké. A když se chemicky vylepší, nedokážou zase konkurovat cenově.