Český rozhlas - Příroda
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Jihočeská vlastivěda: Na nejstarší mapě je 49 jihočeských míst – osm hradů, tři řeky, ale i některé menší obce

Není tajemstvím, že první mapu Českého království vydal v roce 1518 Mikuláš Klaudyán. Je otočená jihem nahoru a není nijak zvlášť podrobná. Jihočeských míst napočítáme na Klaudyánově mapě 49, většinou města a městečka. Ta větší jsou rozlišena symboly podle převládajícího náboženství obyvatel. Třináct míst má značku katolickou, šest je označeno kalichem.

01:49

Český rozhlas - Příroda

Vydává: Český rozhlas

Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.

Web

Dnes 03:01

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kristýna rekreační

K vodní nádrži Kristýna v létě míří nejen obyvatelé okolních měst a obcí.

Dnes 02:54

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Historie vodní nádrže Kristýna

Jaká je důlní minulost nádrže Kristýna?

Dnes 02:51

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Fenomén Trojmezí

Prozkoumáme Trojmezí, místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa.

Dnes 03:01

Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Kolem Oldřichovského potoka na hranici státu

Z Trojmezí se vydáme podél Oldřichovského potoka, prozkoumáme rybniční historii česko-polské hranice a doputujeme až k hraničnímu přechodu.

Dnes 04:52

Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Dnes 02:37

Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, že existují modré včely? Jakou barvu má jejich med?

Když se řekne včela, každého napadne žlutá a černá. V Austrálii to ale neplatí. Tam jsou i modré. Čím ještě se liší od včel medonosných? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Dnes 01:59

Jihočeská vlastivěda: Za 30 stříbrných prodal rytíř Častolar vodu z potoka u Křemže. Mlynáři pak prý plivali na jeho hrob

Že vám potok nikdo nemůže vzít? Něco o tom věděli staří mlynáři z Křemže. Roku 1591 se Vilém z Rožmberka rozhodl přilepšit svým mlýnům na Chvalšinském potoce a nechal také výrazně zvětšit panský mlýn v Březovíku. Aby měl dost vodní síly, dohodl se s rytíři Častolary, kteří vládli okolo Křemže, a odkoupil od nich za 30 stříbrných grošů část vody Křemežského potoka.

Včera 41:45

Planetárium: Bronzová kráska z Kladiny, sluneční bárka, pravěké pivo a kakapo soví – papoušek, který nelétá

Kráska z Kladiny: bronzová nádoba a pravěké pivo (4:53) – Historické souvislosti: Jak Amerika chtěla vystřizlivět (18:51) – Kakapo soví, papoušek, který nelétá (24:28)

Včera 01:42

Jihočeská vlastivěda: Nejdelší řekou, která protéká pouze územím jižních Čech, je Blanice. Měří téměř 100 kilometrů

Začněme položením otázky. Víte, které řeky protékají celé od svého pramene až po soutok pouze na území jižních Čech? Není to Vltava, která proudí ku Praze, nejsou to Lužnice, Malše ani Stropnice pramenící u rakouských sousedů…

Před dvěma dny 46:31

Leonardo Plus: Hradilek a Chlebina odkrývají osudy Čechoslováků v gulagu

„První, co utrpí újmu v archivech na okupovaných územích, nejsou historicky hodnotné dokumenty jako mapy nebo matriční knihy,“ říká ukrajinská historička Anna Chlebina v pořadu Leonardo Plus. „První, o co archiv přijde, jsou fondy obětí represí a rehabilitovaných osob.“ S kolegy pátrají po osudech Čechoslováků v sovětských lágrech.