- Podcasty
- Bourání

Poslechněte si podcast: První panelák byl postaven před 70 lety. Byl to recept na krizi bydlení, nebo „bedna“?
Architekt Zdeněk Hölzel paneláky navrhoval. „Nás to štvalo. To, že jsme dostali nevzhlednou bednu, se kterou se nedalo nic dělat,“ říká.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Pracovali klidně zadarmo. Martina Hrabová o spolupracovnících Le Corbusiera
Jak žili mladí architekti a architektky v době mezi dvěma válkami? Vyráželi do Alp v plátěných kalhotách a s minibatůžkem, zdolávali obrovské vzdálenosti, nebáli se nepohodlí. I to zjistila historička umění Martina Hrabová.
Není túje jako túje. O rekonstrukci zahrady na Pražském hradě s krajinářkou Janou Kohlovou
Krajinářská architektka Jana Kohlová pracuje na rekonstrukcích starých zahrad. Jak shání historické odrůdy smrků či růží? A v čem se liší staré túje od těch dnešních?
Umělá inteligence to nevymyslí. Ale může architektům pomoci s nudnou prací
Klienti dnes běžně chodí za architekty s obrázkem domu, který jim vytvořila umělá inteligence. Nahradí AI architekty? Ondřej Janků a Shota Tsikoliya se nebojí: „V tuto chvíli se chová jako jakýkoliv jiný software,“ říkají.
Pohovku vyzkoušet, nekupovat online. Radí designéři pohodlného nábytku JanskyDundera
Cenovka je relativní. Vyplatí se koupit si dražší věc a pak ji dlouho používat. Takhle to vidí designéři Matěj Janský a Cyril Dunděra. Říkají tomu asketický luxus.
TOP 35 českých staveb podle Markéty Zdebské. Které jsou nejpříjemnější?
Jaké jsou nejlepší stavby posledních dvou let? A proč je mezi nimi kavárna na Pražském hradě i skromný dům v Jindřichově Hradci? O tom s architektkou Markétou Zdebskou, která je vybrala do ročenky Česká architektura 2023 – 24.
Jeden pokoj pro čtyři děti. Tak žijí architekti Sodomkovi. Skromnost radí i svým klientům
Šárka a Marek Sodomkovi navrhují rodinné domy. Jenže střední třída už stěží dosáhne i na malý dům. Architekti přesto možnosti vidí: přístavby, vícegenerační bydlení či pozemky s handicapem.
Dům má mít půdu a vejminek. Rodinné bydlení podle architekta Jakuba Loučky
Architekt Jakub Loučka navrhuje malé dřevostavby, ale projektoval také vilu s desítkami pokojů pro rodinu v Pákistánu. Není to zase takový rozdíl, domy prý fungují podobně.
Kytka jako dárek? Nečekejte až na výročí, říká florista Robert Bartolen
Robert Bartolen má na paži vytetovanou slovenskou louku. „Na louce je takové množství rostlin a bylin, že si ani neuvědomujeme, jaký máme poklad,“ říká. Obyčejné kytky má prý nejradši.
Jen žádné zlé materiály. Pavel Uličný navrhuje domy hlavně ze dřeva, slámy a hlíny
Míla pěstuje na rodinném statku kytky a chce tu s rodinou také bydlet. Architekt Pavel Uličný jim navrhl dům. Je ve stodole, omítky má z hlíny a topit se tu bude v peci. Tak vypadá venkovská idyla v roce 2025.